Loodusobjektid:

1. Salevere Salumägi, mis on mandrijää ja Läänemere kujundatud pinnavorm. Lubjakiviastangu jalamil asub Silmaallikas, mille kõrvalt läheb mööda Salevere 1,5 km pikkune matkarada.

2. Puhtu laid on tuntud linnuvaatluspaigana, kust võib leida ca 500 aasta vanuse tamme ja ca 300 aasta vanuse männi. 

3. Laelatu puisniit kuulub Puhtu-Laelatu LKA koosseisu ja on suurimaid säilinud puisniite Põhja-Euroopas. Siit on leitud 76 taimeliiki ühelt ruutmeetrilt!
 

Külasta Hanila ajaloolisi vaatamisväärsusi:

Soovitame minna vaatama Virtsu linnuse varemeid, mis on üks tugevamaid keskaegseid Eesti läänilinnuseid. Selle ehitas Saare-Lääne piiskopi vasall Uexküll. Linnus hävis talvel 1533-34.a. Saare-Lääne piiskopi ja Brandenburgi markrahvi vahelises tülis. Sellest ajast on linnus varemeis, kuna Valmiera maapäeva otsusega 1536.a. keelati taastamine. Linnus rajati Suure väina mandripoolse kaldavööndi väikesele saarele, kontrollimaks laevaliiklust väinas ning saarte ja mandri vahelist ülekäiku. 

Karuse Margareeta kirik on Läänemaa vanimaid- ehitati 13.sajandil. Hoonesse on arvatavasti maetud 1270.a. Suure väina jääl leedulastega peetud lahingus langenud ordumeister Otto von Lutterberg. Kirikuaias leidub iidseid hauaplaate, paekiviriste ning kabel 18.sajandist. 

Karuse kirikust edasi Virtsu poole sõites jääb Virtsu-Risti maantee äärde Kõmsi kivikalmed. Kalmevälja muinsuskaitsealal on kaks 1.-2.sajandi tarandkalmet, kust on leitud põletamata matuseid ja Põhja-Euroopas haruldasi pronksesemeid (pintsett, kaelavõrud, ehtenaastud, ja -nõelad), millest osa pärineb Volga ja Okaa ülemjooksualadelt.

Vatla maalinn on arvatavasti 11.-13.sajandist pärit muistse Karuse kihelkonna (Henriku Liivimaa kroonikas Cozzo) keskus. Vatlas asub ka mõis, mis rajati 17.sajandil. 1807. aastal läks Vatla mõis Otto von Rosenile. Tema ajal valmis härrastemaja, mis oli üks esinduslikumaid Läänemaal. 

 

Külasta Hanila muuseume:

  • August Tampärgi nimeline Hanila Muuseum (Hanila küla, Hanila vald, Läänemaa)

    Külastajatele avatud mai ja september T-P kell 11.00-17.00 ning juuni-august T-L kell 11.00-17.00

  • Virtsu Harrastusmuuseum (Tööstuse tn 11, Virtsu alevik 90101 Läänemaa)

  • Kirsi vanasõidukite muuseum (Linnamäe tee 11, Virtsu alevik, Hanila vald, Läänemaa)